راهنمای انتخاب چراغ قوه ضدانفجار

چراغ قوه ضدانفجار با توجه به ویژگی ها و عملکرد، در مکان ها و شرایط خاص مورد استفاده قرار میگیرند، که از این موارد می توان به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، معادن ، میادین گازی ، سکو های نفتی و موارد استفاده برای آتش نشان ها اشاره کرد. با توجه به اینکه چراغ قوه های ضدانفجار در مکانها و شرایط ویژه بکار میروند در انتخاب آنها باید از پارامترهای بسیار مهمی پیروی کنیم که در این مقاله در خصوص نحوه انتخاب چراغ قوه ضدانفجار مناسب برای مصارف گوناگون خواهیم پرداخت .

پارامترهای تاثیرگذار در انتخاب چراغ قوه ضدانفجار

 • قابلیت استفاده در شرایط مختلف
 • وزن و اندازه چراغ قوه
 • نوع باتری
 • حالت های مختلف نوردهی
 • لامپ و توان روشنایی چراغ قوه
 • درجه حفاظت
 • قیمت چراغ قوه

برای انتخاب چراغ قوه ضدانفجار مورد نیاز باید به این موارد به خوبی توجه کنیم تا دقیقا چراغ قوه مناسب نیاز ما باشد که در ادامه هر یک از این پارامترها را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

قابلیت استفاده در شرایط مختلف

یکی از مسائلی که برای ما بسیار اهمیت دارد و باید قبل از خریداری چراغ قوه ضدانفجار مورد بررسی قرار بگیرد این است که چراغ قوه برای شما چه کاربردی دارد و شما قصد استفاده از آن را در کجا و در چه شرایطی دارید که از این حیث به سه دسته کلی چراغ قوه گروهی یا دستی ، چراغ قوه انفرادی و هدلایت یا چراغ پیشانی تقسیم میشوند ،لازم به ذکر است این سه مدل به صورت کلی می باشد  و هرکدام از اینها شامل انواع گوناگون هستند.

وزن و اندازه چراغ قوه

پارامتر بعدی وزن و اندازه چراغ قوه ضدانفجار است. پس از اینکه مشخص گردید چراغ قوه در چه شرایط و محیطی مورد استفاده قرار میگیرد لازم است به این نکته توجه کنید که این چراغ قوه باید اندازه و وزنی داشته باشد که هم قابل حمل باشد و هم اینکه حمل آن شمارا خسته نکند به عبارتی دیگر باید وزن آن مناسب کاری که انجام میدهید باشد. در خصوص اندازه چراغ قوه ضدانفجار باید نوع و کارایی آن نیز مورد توجه قرار گیرد . از لحاظ اندازه، چراغ قوه انواع مختلف دارد از جمله :

 • چراغ قوه قلمی (Pen)

این مدل چراغ قوه های ضدانفجار به دلیل ابعاد کوچکی که دارند به صورت معمول کنار کلاه ایمنی قرار میگیرد و یا اینکه برای کارهایی که فضای نسبتا کوچکی باشد و نیاز به چراغ قوه باشد کاربرد دارد البته می توان گفت کاربرد بازرسی نیز دارند. این مدل از چراغ قوه ها با توجه به نوع کاربردشان دارای تعداد لامپ های ال ای دی متغیر هستند. این نوع چراغ قوه به دلیل حجم پایین مصرف و صرفه جویی در هزینه تمام شده دارای باتری قابل تعویض هستند.

چراغ قوه ضدانفجار - چراغ قوه ضد انفجار قلمی - برند Wolf

 • چراغ قوه معمولی (Flashlight,Torch)

مدل کلاسیک چراغ قوه از ابتدا، که فقط قابلیت حمل با دست را دارا است. نسبا از وزن کمی یرخوردار است و بسیار خوش دست است. به صورت معمول در طراحی این مدل چراغ قوه های ضدانفجار برای انگشت ها ، جایی طراحی شده تا راحت تر داخل دست قرار گیرد. در این مدل از چراغ قوه ها از باتری های شارژی یا قابل تعویض استفاده شده است.

چراغ قوه ضدانفجار - چراغ قوه ضدانفجار دستی

 • چراغ قوه آتش نشان ها

این مدل از چراغ قوه های ضدانفجار به دلیل زاویه نور 90 درجه نسبت به دسته چراغ قوه بر روی لباس (قسمت سینه) وصل می شوند. معمولا آتش نشان ها یا معدنی چی ها از این چراغ قوه ها به دلیل نحوه حمل و آزادی عملکرد استفاده می کنند. باتری این مدل از چراغ قوه های ضدانفجار هم به صورت شارژی و هم به صورت باتری قابل تعویض استفاده می شوند.

چراغ قوه ضدانفجار - مناسب آتش نشان ها و معادن

 

 • چراغ قوه دستی (Hand Lamp)

این مدل از چراغ قوه های ضدانفجار به دلیل نحوه حمل ، میزان وشکل نوردهی معمولا در معادن استفاده میشوند البته آتش نشانها نیز از این مدل چراغ قوه بسیار استفاده می کنند . این چراغ قوه ها  به دلیل داشتن دو منبع نور (دید فضای جلو و دید جلوی پا) بسیار در محیط های گفته شده استفاده میشوند. در بضی از مدل های این چراغ قوه ها قابلیت نصب بر روی پایه نیز وجود دارد که در جهت تعمیرات، رنگ آمیزی و تمیزکردن مخازن مواد شیمیایی استفاده می شوند. معمولا به خاطر مصرف بالا، باتری های این چراغ قوه ها به صورت شارژی هستند. به دلیل وزن بیشتر نسبت به انواع مختف چراغ قوه، برخی از مدل های دستی دارای بند قابل حمل (مدل WAROM HRD305) نیز هستند. 

چراغ قوه ضد انفجار - چراغ قوه ضد انفجار دستی (هند لامپ)

 • چراغ پیشانی (Head Light)

این مدل از چراغ قوه های ضدانفجار از ابعاد بسیار کوچکی برخوردار هستند که یا روز کلاه ایمنی و یا روی سر قرار میگیرند . چراغ پیشانی های ضدانفجار در معادن ، میادین گازی استفاده میشود که البته آتش نشانها نیز از این مدل چراغ قوه استفاه میکنن و روی کلاه ایمنی خود نصب میکنند تا مانع عملکرد آنها در حین کار نشود. چراغ پیشانی های معمولی نیز معمولا ورزشکاران کوهنوردان و طبیعت گردان از آنها به دلیل حمل آسان و نوردهی مناسب استفاده میکنند. این مدل از چراغ قوه ها با اینکه به صورت ثابت بر رو پیشانی یا کلاه ایمنی نصب میشوند اما دارای میدان نور متفاوت به دلیل قابلیت حرکت هستند. این مدل از چراغ قوه ها هم به صورت شارژی هم به صورت باتری قابل تعویض تامین انرژی میشوند.

چراغ قوه ضدانفجار - چراغ قوه ضدانفجار پیشانی

تمامی این چراغ قوه های ضدانفجار دارای ابعاد و اندازه مختلفی هستند که با توجه به کارایی آنها باید در انتخابشان دقت کرد.

باتری

از موارد دیگری که در انتخاب نوع چراغ قوه بسیار اهمیت دارد، باتری چراغ قوه ضدانفجار است که به دو دسته کلی باتری های قابل تعویض و شارژی تقسیم می شوند.

چراغ قوه های شارژی از لحاظ قیمت تا 5 برابر گرانتر از چراغ قوه های غیر شارژی می باشند و میتوانند با برق شهر یا برق 24 یا 12 ولت ماشین نیز شارژ شوند .

در این میان چراغ قوه هایی که منبع تغذیه آنها باتری های قابل تعویض است نیز به سه گروه باتری های AAA ,AA ,A تقسیم می شوند که نسبت به میزان استفاده و مدل چراغ قوه باید از آنها استفاده کرد.

حالت های مختلف نوردهی

پارامتر بعدی حالت های مختلف نوردهی است، زمانی شما می توانید یک چراغ قوه خوب داشته باشید که با کمترین حرکت، چراغ قوه ضدانفجار شما بیشترین حالت مختلف روشنایی را بدهد. این حالت های نوردهی می تواند شامل چشمک زن ، تک لامپ مستقیم ،تک لامپ زاویه دار و دو لامپ زاویه دار باشد. چراغ قوه دو لامپ برای آتش نشانان است که هم روبرو و هم پایین (جلوی پای ) آنها را روشن می نماید، از حالت چشمک زن هم داخل تونل ها ومعادن برای ارسال پیام یا موارد مشابه استفاده می شود.

لامپ و توان روشنایی چراغ قوه

برای انتخاب بهترین نور در چراغ قوه به دو پارامتر اساسی باید توجه کرد توان الکتریکی(W)، شدت روشنایی (لوکس، Lux) .

پارامتر شعاع و فاصله چراغ قوه در میزان نوردهی و انتخاب مدل چراغ قوه ضد انفجار بسیار تاثیرگذار است. همانطور که می دانید میزان این پارامترها براساس توان چراغ قوه ، سایز رفلکتور و نوع عدسی که در چراغ قوه به کار رفته، بستگی دارد. در ادامه نوع رابطه این پارامترها را با بررسی چند مدل چراغ قوه ضدانفجار پرفروش توضیح می دهیم.

XT-75 PERFORMANCE , SPOT – FLOOD

همان طور که در تصویر زیر می بینید این مدل از چراغ قوه های ضدانفجار دارای دو خروجی نور می باشند. هردوی این خروجی های نور در فاصله 5 متری مورد بررسی قار گرفته اند ، در واقع می توانگفت میزان نوردهی این محصولات در این فاصله کارایی لازم را دارا هستند. در تصویر اول که نور مستقیم را بررسی کرده در فاصله 5 متری نور نقطه ای ( Spot ) به قطر 30 سانتی متر را خواهیم داشت ، این میزان قطر نور در انتهای این تونل نوری 5 متری قرار دارد. در خصوص پخش نور ( Fringe) در این فاصله 5 متری نیز می توان گفت در انتهای این تنل نوری 5 متری پخش نوری به قطر 4.7 متر خواهیم داشت.

در مورد عکس دوم نیز که نور پروژکتور چراغ قوه ضدانفجار را توضیح می دهد ، می توان گفت این نور تا ارتفاع 5 متری به سمت پایین در انتهای مسی نوری فضایی به قطر 2.7 متر را روشن می کند.

چراغ قوه ضدانفجار - چراغ قوه ضدانفجار دستی

TS,TR-35 PERFORMANCE , STRAIGHT , RIGHT-ANGLE 

در خصوص نور چراغ قوه های معمولی دستی نیز با توجه شکل زیر می توان گفت این چراغ قوه نیز در فاصله 5 متری کارایی لازم را دارند یعنی نور نقطه ای (Spot) آنها در این فاصله و در انتهای تونل نوری ، دایره ای به قطر 45 سانتی متر است و در پخش نور (Fringe) آنها نیز در انتهای همین تونل نوری دایره ای به قطر 8.4 متر خواهد بود. این چراغ قوه های دستی مل دیگری نیز دارند که نور این مدل قابلیت چرخش 90 درجه را دارد که میزان روشنایی آن هم همانند مدل ثابت است.

چراغ قوه ضدانفجار - چراغ قوه ضدانفجار کلاسیک

HT-400Z0 , 650 PERFORMANCE

این مدل از چراغ قوه ها که اصطلاحا به چراغ قوه های ضدانفجار پیشانی نیز معروف هستند، میزا خروجی نور این مدل در فاصله 2.5 متری بررسی شده زیرا تا این فاصله کارایی لازم را دارا هستند. همانطور که در دو تصویر زیر میبینید میزان نور دو چراغ پیشانی با کدهای متفاوت آمده که چراغ قوه پیشانی HT-650 در انتهای فاصله 2.5 متری نور نقطه ای (Spot) به قطر 1 متر و پخش نوری (Fringe) به قطر 6 متر را دارا است ، این در صورتی است که در مدل Ht-400Z0 قطر نور نقطه ای 90 سانتی متر و قطر پخش نور آن 4.5 مر است که در هر مدل با توجه به مشخصات فنی متفاوت است.          

چراغ قوه ضدانفجار - چراغ قوه ضدانفجار پیشانی

هر متر مربع انبار (فضای بسته ) 50 تا 100لومن نور نیاز دارد که این عدد در فضای باز به عدد 30 تا 60 لومن کاهش می بابد.

درجه حفاظت

این پارامتر برای انتخاب چراغ قوه ضدانفجار از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و میزان استقامت چراغ قوه شما در برابر خطرات احتمالی را نشان می دهد، که شامل دو دسته کلی IP و ZONE می باشد.

 • استاندارد IP

IP اصطلاحی در استاندارد IEC 60253 است که بر اساس آن محفظه های تجهیزات الکتریکی با کد های استاندارد IP نشان داده می شوند که شامل دو عدد هستند. رقم اول بین 0 تا 6 سطح حفاظت در برابر نفوذ جسم خارجی را نشان می دهد و رقم دوم بین 0 تا 8  سطح حفاظت در برابر نفوذ آب ( و نه هیچ مایع دیگر) را مشخص می کند . هرچه این دو عدد بالاتر باشند چراغ قوه ضدانفجار مورد نظر در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار از حفاظت بالایی برخوردار است.

 • بهتر است برای داشتن طول عمر بالاتر از چراغ قوه های ضدانفجاری با درجه حفاظت 66IP به بالا استفاده نمایید .

چراغ قوه ضدانفجار - جدول درجه حفاظت آب و گردوغبار INGRESS PROTECTION (IP) CODE

 • استاندارد ZONE

چراغ قوه های ضدانفجار مورد استفاده در مناطق گازی پرخطر بر اساس نوع منطقه گازی باید از استانداردهای بین المللی طبعیت کنند ، که این مناطق به سه گروه ZONE0 , ZONE 1 , ZONE 2 تقسیم می شوند.

ZONE 0

محیطی است که در آن آمیزه ای از گاز – هوای قابل انفجار ، یا به صورت دائمی و یا برای مدتی طولانی حضور داشته دارد که این میزان بیشتر از 1000 ساعت در سال است.

پیشنهاد میگردد برای داشتن  ایمنی و طول عمر بالاتر از چراغ قوه هایه زون صفر استفاده نمایید .

ZONE 1

محیطی که در آن تحت شرایط عادی ، امکان دارد که آمیزه ای از گاز – هوای قابل انفجار پدید آید به عبارت دیگر بین 10 تا 1000 ساعت در سال که از لحاظ قیمت مناسب تر از چراغ قوه های زون صفر می باشند .

ZONE 2

محیطی که در شرایط عادی ، مخلوطی از گاز – هوای قابل انفجار در آن وجود ندارد و یا اگر احتمالا پدید آید مدت آن کوتاه خواهد بود ، این میزان کمتر از 10 ساعت در سال است.

در مورد غبار ها به مانند گازها ، سه منطقه مستعد خطر به نام ها ZONE 20 , ZONE 21 , ZONE 22  تعریف شده که در واقع به ترتیب ZONE های 0 و 1 و 2 در طبقه بندی گازها هستند.

با توجه به این گروه بندی محیطی و میزان خطر در این گروها ، چراغ قوه ای که دارای استاندارد ZONE 0-20 می باشد به دلیل استقامت در محیط پرخطرتر می توانیم از آن در محیط هایی با ZONE بندی 1-21 و 2-22 نیز استفاده کنیم در مورد ZONE 1-21 نیز به همین صورت برای محیطی با گروه بندیه 2-22  نیز می توان استفاده کرد اما برعکس این موضوع امکان پذیر نیست .

با وجود اینکه برخی از این آپشن ها باعث می شود قیمت چراغ قوه ها بالاتر رود اما مهمترین مساله در خرید چراغ قوه ضدانفجار این است که امنیت جانی شما در هر شرایطی حفظ شود  و این وسیله پاسخگوی نیازهای شما باشد.