گلند ضدانفجار چیست؟

گلند ضدانفجار چیست؟ گلند ضدانفجار یک اتصال بسیار قوی و مهر و موم شده‌ای را ایجاد می‌کند؛ و باعث محافظت کامل تجهیزات الکتریکی می‌شود. زیرا ساختاری را ایجاد می‌کند که از ورود هر چیز خارجی با هر نوع و جنسی به داخل تجهیزات جلوگیری می‌کند؛ همچنین مانع از کشیده شدن و پیچ خوردگی اتصالات می‌شود.

به طور کلی به تجهیزاتی که قابل استفاده در محیط‌های خطرناک مثل مکان‌های حاوی گاز و بخارات قابل اشتعال، می‌باشند، تجهیزات ضدانفجار یا Explosion Proof گفته می‌شود. این تجهیزات بر اساس استانداردهای بین المللی و با در نظر گرفتن شرایط محیط‌‌های مستعد خطر، تمهیدات لازم جهت ممانعت از انفجار را به عمل می‌آورند.

بنابراین می‌توانیم بگوییم که در هر محیطی که احتمال افزایش حرارت و ایجاد جرقه و در نهایت آتش‌سوزی وجود دارد؛ حتما بایدکابل‌ها و سیم‌کشی‌های تجهیزات و سیستم‌ها با استفاده از گلند ضدانفجار ایمن شده‌ باشند؛ تا از آسیب‌های احتمالی در امان باشیم. در ادامه قصد داریم به طور دقیق توضیح بدهیم که گلند ضدانفجار چیست؟ همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع گلند ضدانفجار و ویژگی ها و کاربردهای آن‌ها تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

گلند ضدانفجار چیست؟

گلند ضدانفجار قطعه ای است که در قسمت خروجی و ورودی کابل‌ها به جعبه تقسیم و بر روی کابل‌ها نصب می‌شود. هدف از بستن این قطعه این است که یک مجموعه محکم و غیرقابل نفوذ را ایجاد کند که از ورود هر گونه ماده‌ای به داخل تجهیزات جلوگیری به عمل آورد. و اجازه نمی‌دهد مواد به راحتی از کناره‌های گلند به داخل سیستم بروند. همچنین نصب گلند باعث می‌شود که لبه‌ی تیز تابلو، سیم‌ها وکابل‌ها را زخمی و پاره نکند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که منظور از جلوگیری از نفوذ هر گونه ماده‌ای چیست و یا اصلا منظور از این موارد خطرناک دقیقا چیست؟

گلند ضد انفجار چیست؟موارد غیرقابل نفوذ به گلند ضدانفجار

در اینجا لازم می‌دانیم اطلاعاتی در مورد محیط های خطرناک عملیاتی بدهیم تا بتوانید کاربرد گلند ضدانفجار رابه طور کامل درک کنید. به طور کلی مکان‌ خطرناک به مکانی گفته می‌شود که احتمال ایجاد جرقه و آنش‌سوزی در آن زیاد است. یعنی شرایط و عواملی که باعث آنش‌سوزی می‌شوند را در خود جای داده است. در اینجا به درک مفهوم مثلث آتش نیاز داریم.

مثلث آتش از سه ضلع یا سه عامل اصلی ایجاد آتش، تشکیل شده است که عبارتند از:

 • گرما یا حرارت
 • ماده سوختنی
 • اکسیژن

حتی اگر یکی از این عوامل از محیطی حذف شوند؛ دیگر آتش سوزی و انفجاری رخ نخواهد داد. و بنابراین می‌توانیم اینگونه بگوییم که چنانچه سه عامل ایجاد آتش یعنی حرارت، سوخت و اکسیژن با هم در مکانی وجود داشته باشد، احتمال آتش‌سوزی در آن مکان هم وجود خواهد داشت و آن مکان مستعد خطر است.

مکان‌ها یا زون‌های عملیاتی از لحاظ شدت خطر، در سه درجه تقسیم بندی شده اند، که عبارتند از:

 • مناطق عملیاتی زون صفر (zone 0): مناطقی که در آنجا گازهای قابل اشتعال یا هیدروکربن، به مقدار بسیار زیاد وجود دارد و بنابراین احتمال ایجاد جرقه و آتش‌سوزی در آن مکان هم بسیار زیاد است. زون عملیاتی صفر، خطرناک‌ترین منطقه است.
 • مناطق عملیاتی زون یک (zone 1): مناطقی که در آنجا نسبت به زون صفر، هیدروکربن یا ماده‌ی سوختنی کمتری وجود دارد و می‌توان گفت احتمال خطر در زون عملیاتی یک، کمتر از زون عملیاتی صفر است.
 • مناطق عملیاتی زون دو (zone 2): این منطقه یکی از کم خطرترین یا به اصطلاح ایمن‌ترین مناطق در بین زون‌های عملیاتی است و وجود گازهای قابل اشتعال و … در آن بسیار کم‌تر از زون‌های دیگراست.

در اینجا اهمیت موضوع مشخص می‌‌شود که چرا باید از تجهیزات ضدانفجار همچون گلند ضدانفجار استفاده شود. همانطور که گفته شد ساختار گلند ضدانفجار به گونه‌ای است که اجازه‌ی ورود گازهای اشتعال زایی که در زون‌های عملیاتی ۰ و ۱ هستند، را به داخل تجهیزات نمی‌دهد و بدین صورت از بروز هر گونه حادثه‌ای جلوگیری می‌کند.

نکته بااهمیت دیگری که در اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که در خرید گلند ضدانفجار باید دقت کافی داشته باشید که متناسب با نیاز شما و بر اساس زون عملیاتی خریداری شود.

کاربرد گلند ضدانفجار

و اما کاربرد گلند ضدانفجار چیست؟ در کلیه صنایع، مراکز و شرکت‌هایی که در ادامه نام می‌بریم باید حتما از گلند ضدانفجار استفاده شود. چون شامل انواع زون‌های عملیاتی که در بالا به آن اشاره شد می‌شوند.

 • سیستم‌های کنترل و تولید جریان برق؛ مثل تابلوهای برق
 • مراکز تولید و انتقال گاز و ترکیبات نفتی مثل پتروشیمی، پالایشگاه و شرکت نفت
 • شرکت‌ها و مراکزی که با آلاینده‌های اشتعال زا کار می‌کنند؛
 • سیستم‌های ابزار دقیق؛
 • سیستم‌های ماشین ابزار و کارخانجاتی که دستگاه‌های اتوماتیک تولید می‌کنند؛
 • کارخانه‌های تولید انرژی؛
 • شرکت‌های تولید انواع مواد منفجره

ساختار و اجزای گلند ضدانفجار

همانطور که گفته شد ساختار گلند طوری است که با استفاده از اجزای خود، مانند یک غلاف عایق بندی شده و غیر قابل نفوذ، دور تا دور هسته‌ی مرکزی کابل قرار گرفته اند تا از آن محافظت کنند. مرکز گلند توخالی است و به این صورت عبور کابل گلند را میسر می‌کند. سپس بر روی آن یک حلقه فلزی قرار می‌گیرد و دور تا دور آن را احاطه می‌کند. این حلقه توسط یک واشر لاستیکی بر روی کابل محکم و غیر قابل نفوذ می‌شود.

به طور کلی گلند ضدانفجار از ۵ جزء اصلی ساخته شده است که هر یک وظیفه‌ی مهمی را ایفا می‌کنند و عبارتند از:

 • مهره تثبیت کننده
 • واشر آب بندی
 • بدنه و چنگال نگه دارنده
 • واشر محافظ کابل

گلند ضدانفجار: اجزای گلند ضانفجار_متعلقات گلند ضدانفجار

انواع گلند ضدانفجار

به طور کلی گلندهای ضدانفجار در دو طبقه بندی کلی قرار می‌گیرند:

 • گلند ضدانفجار آرموردار
 • گلند ضدانفجار بدون آرمور

تفاوت گلند آرموردار و بدون آرمور در این است که گلند بدون آرمور روی کابل‌های بدون آرمور یا بدون محافظ قرار می‌گیرند ولی ساختار گلند آرموردار به گونه‌ای است که حتما باید بر روی کابل‌های آرموردار نصب شوند. یعنی کابل‌هایی که یک لایه‌ی محافظتی از جنس فولاد دارند که در برابر فشارهای فیزیکی احتمالی از آن‌ها مراقبت و محافظت می‌کند.

انواع گلند ضد انفجار بر اساس سایز گلند

سایز گلند ضدانفجار بر اساس سایز کابل اندازه‌گیری می‌شود و از آنجایی که کابل‌هایی با سایزهای بسیار متفاوت دربازار موجود می‌باشند؛ بنابراین تنوع سایزبندی گلندهای ضدانفجار هم بسیار زیاد است. همچنین این سایزها بر اساس سه مقیاس اینچ، متریک و PG محاسبه می‌شوند و به ترتیب زیر می‌باشد:

 • گلند آرموردار و بدون آرمور ضدانفجار سایز M12 الی M100
 • گلند آرموردار و بدون آرمور ضدانفجار سایز PG11 الی PG63
 • گلند آرموردار و بدون آرمور ضدانفجار سایز ۱/۴ اینچ الی ۳ اینچ

جدول محاسبه سایز گلند ضد انفجار

انواع گلند ضدانفجار براساس جنس بدنه

جنس بدنه گلندهای ضدانفجار در ۴ دسته طبقه بندی می‌شوند که به قرار زیر هستند:

گلند کابل پلاستیکی

محبوب ترین و پر استفاده ترین نوع گلندها، گلندهای پلاستیکی هستند. جنس این نوع گلندها از پلاستیک پولیمر یا پلی آمید است؛ و در برابر مواد خورنده و یا اسیدی مقاومت بالایی دارند و همچنین از نفوذ هر گونه مواد و آلاینده‌ی شیمیایی و گازی به داخل تجهیزات جلوگیری می‌کند. بر همین اساس برای زون‌های عملیاتی ۱ و ۲ بسیار کاربردی عمل می‌کند. یکی از دلایل محبوبیت این گلندها این است که قیمت گلندهای پلاستیکی نسبت به جنس‌های دیگر گلند ضدانفجار مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.

گلند ضدانفجار چیست؟ قیمت گلند ضدانفجار بر اساس سایز آن

گلند کابل برنجی با روکش نیکل (Nickel Plated Brass Cable Gland)

گلندهای برنجی از دسته گلندهای فلزی‌اند که کاملا ضدزنگ هستند و این نشان می‌دهد که مقامت بسیار خوبی در برابر مواد خورنده، مواد اسیدی، نور خورشید و فرابنفش و … دارند. جنس این نوع از گلندها از ترکیب مس و روی (آلیاژ برنج) است و روکشی از نیکل برروی آن‌ها کشیده شده است. که به دلیل وجود همین روکش در دسته گلندهای ضدانفجار قرار گرفته است و در صورت عدم وجود روکش نیکل، جزء گلندهای صنعتی به شمار می‌آید. در مورد قیمت گلند برنجی می‌توانیم این گونه بگوییم که گلند برنجی از گلند پلاستیکی که پیش تر معرفی کردیم،گران تر است.

گلند ضدانفجار چیست؟ قیمت گلند ضدانفجار برنجی

گلند فولاد ضدزنگ (Stainless Steel)

این نوع از گلندها همانند گلندهای برنجی، در دسته گلندهای فلزی قرار گرفته‌اند ولی از جنس استنلس استیل ساخته شده‌اند و به همین دلیل به گلندهای ضدانفجار استیل هم معروف اند. مقاومت گلندهای استیل در برابر مواد خورنده و اسیدی از گلندهای برنجی بیشتر است و به همین دلیل قیمت بیشتری هم نسبت به گلندهای برنجی و همچنین پلاستیکی دارند. در واقع می‌توان گفت گران ترین نوع گلند ضدانفجار، گلندهای استیل هستند.

گلند ضدانفجار چیست؟ قیمت گلند ضدانفجار استیل

در واقع جنس گلندهای استیل از فولاد ضدزنگ است و به دلیل مقاومت و درجه حفاظت بسیار بالا در تمامی زون‌های عملیاتی ۰، ۱ و ۲ کارایی دارند.

گلند کابل آلومینیومی (Aluminum Cable Gland)

این نوع از گلندها در کنار اینکه برای محیط های داخلی مناسب هستند، بیشتر برای محیط های باز و آزاد طراحی شده اند. و بنابراین در برابر تابش آفتاب، حرارت، رطوبت، بارش باران و برف و…مقاومت بسیار بالایی دارند. همچنین این گلندها رابط بین لوله های فلکسی و جعله تقسیم هستند و برای همین به گلندهای آلومینیومی، گلندهای فلکسی نیز گفته می‌شود.

گلند ضدانفجار چیست؟حتما بخوانید: اطلاعات تکمیلی در مورد انواع گلند ضدانفجار و کاربرد آن‌ها

قیمت گلند ضدانفجار

انواع گلندهای ضدانفجار در قیمت‌های بسیار متفاوتی در بازار موجود هستند و این تنوع قیمت به دلیل تنوع در برند آن‌ها، جنس آن‌ها، کاربرد و کارایی آن‌ها می‌باشد. همچنین این که یک گلند ضدانفجار بتواند در تمامی زون های عملیاتی ۰، ۱ و ۲ کارایی لازم را داشته باشد موضوعی بسیار مهم است که در تعیین قیمت آن گلند نقش بسزایی دارد.

قیمت گلند ضدانفجار بر اساس سایز آن

به منظور کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت انواع تجهیزات ضدانفجار و خرید گلند ضدانفجار کافی است با شماره‌های ۰۲۱۸۸۵۴۵۱۳۸ و ۰۳۱۳۲۳۴۲۲۲۴ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره ببرید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.